Кость Лавро: цікаві факти про чудового художника

Кожен із шанувальників «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ» неодмінно знає чудові ілюстрації Костя Лавра, який ілюстрував «Дитяче Євангеліє», «Котика та півника», «Абетку», «Пана Коцького», «Козака Петра Мамаригу», частково «Улюблені вірші» (і за цей доробок представлений на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка). 

 

 

На сьогодні у творчому доробку митця десятки проілюстрованих книжок, які побачили світ не лише в Україні, а й в країнах Європи та Америки. Серед них: «100 найкращих українських народних казок» (томи 1, 2), «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя, «Різдвяна рукавичка», «Пан Коцький», «Абетка» та інші. Ці твори з повним правом можна назвати своєрідною візитівкою видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Їхня унікальність полягає в тому, що вони неповторні за своїм художнім оформленням. Книжки з ілюстраціями Костянтина Лавра ламають звичне уявлення про видання, розраховане на зовсім маленького читача.

 

https://bookopt.com.ua/abetka.html

Варто назвати хоча б книжку для дошкільнят «Абетка», яка багато разів перевидавалася і досі користується колосальним попитом на ринку літератури для малечі. Понад тридцять кольорових ілюстрацій до кожної літери алфавіту, з вигадливим сюжетом і характерними образами, які одразу запам’ятовує дитина і які спонукають її до асоціативного мислення.

 

 

— Багато хто помиляється, коли вважає створення ілюстрацій до дитячих видань справою несерйозною, легковажною, — каже Костянтин Лавро. — Жанр книжкової графіки завжди буде затребуваним, бо художник, ілюструючи книгу письменника, ніби дарує їй друге життя. І справжньої творчої удачі митцем досягнуто, коли його ілюстрації, порівняно з прозовим чи поетичним твором, є такими само цінними щодо образності, сюжетності, глибини розкриття теми.

А погляньте на скорочену версію повісті «Ніч перед Різдвом (Ніч проти Різдва)» Миколи Гоголя!  З якою любов’ю художник передає в ній колорит українського села!  Усі герої повісті — Вакула, Оксана, Чуб, Солоха, Пацюк, Цариця, Чорт — немов оживають на сторінках книжки.

 

 

Як зізнається художник, робота над книжкою «Ніч перед Різдвом» потребувала особливої скрупульозності та терпіння. Наприклад, образ Солохи художнику довелося по кілька разів переробляти, домагаючись прийнятного трактування цієї героїні.

 

 

Важко повірити, але Костянтин Тихонович, створюючи ілюстрації, зовсім не застосовує в роботі сучасні комп’ютерні графічні програми! Натомість віддається перевага традиційному авторському оформленню аквареллю, гуашшю, тушшю.

Кость Лавро — один із небагатьох українських художників, який регулярно отримує замовлення від закордонних видавництв, таких як французьке Bayard Presse, швейцарське Calligram, американське Alfred A. Knopf.

 

 

Видання з його ілюстраціями — «Різдво Великого Вовка» у Франції, «Котик та Півник» у США, «Карнавал» у Швейцарії — мали успіх, тому і розійшлися великими накладами, по кілька разів перевидавалися.

 

 

— Усі книжки «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» народжуються, якщо можна так висловитися, у творчих муках, — признається художник. — Ілюстрації, по суті, вистраждані мною, бо, маючи такого директора видавництва, як Іван Малкович, не можна ілюструвати книжки абияк. Він усе прискіпливо роздивиться, не пропустивши жодної цяточки. Тому намагаюсь максимально задовольнити всі його побажання. Іноді мене запитують: ну як вдалося придумати і зобразити на папері таких характерних персонажів, вибудувати композицію, підібрати гармонійні кольори в ілюстрації? Навіть не знаю, як одразу відповісти на такі запитання. Можливо, це Боже провидіння водить моєю рукою…

 

 

Народився Кость Лавро у Броварах, мати його походить з Диканьки, а батько — з Кобеляк.

Був запеклим футболістом, капітаном збірної школи з волейболу.

 

 

Олівець у руки взяв ще змалечку — дуже вже подобалися чорно-білі ілюстрації «Українських народних казок». Звідти з великим завзяттям зрисовувалися вовчики-братики та лисички-сестрички. Одного разу батько показав «доробок» сина вчительці, що жила поруч, а та, в захопленні від малюнків, допомогла Костеві підготуватися до вступу у Республіканську художню школу. Потім були армія, інститут і робота на посаді художнього редактора у журналі «Барвінок», два роки у «Дніпрі» і співпраця у журналі «Соняшник», знайомство з Іваном Малковичем, який заснував видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

 

 

До своїх малюнків Кость Лавро дуже суворий. Ескіз до казки може народитися в голові за якусь мить, але на папір він переноситься старанно, можна навіть сказати, з математичною увагою до кожного міліметра зображення.

Творчий доробок у «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ЗІ»:
«Дитяча Євангелія, 1993», 1993
«Улюблені вірші-2», 2005
«Улюблені вірші», 1994, 2004, 2006, 2008 (Худ. К. Лавро, В. Ковальчук, К. Штанко та ін.)
«Пан Коцький», 1997, 2005
«Абетка», 1999 1-ша премія на «Книзі року—1999»
«Котик та півник» у серії «Міні-диво», 2001
«Росла собі ялиночка», 2002
М. Вінграновський «Козак Петро Мамарига», 2002
у серії «Міні-диво» 2002 року: «Хатка, яку збудував собі Джек», «Їде мишка», «Падав сніг на поріг», «Різдвяна рукавичка», «Улюблені вірші»
І. Малкович «Різдвяна рукавичка», 2004
«100 казок. 1-й том», 2005—2006, (Худ. К. Лавро, В. Єрко та ін.), 1-ша премія на «Книзі року-2005»
М. Гоголь «Ніч перед Різдвом», 2005, 2007, (1-ша премія на «Книзі року-2006», 1-ша премія Міжнародного Московського книжкового ярмарку-2007)
П. Глазовий «Гуморески», 2007
Казка про котика та півника, 2008
«100 казок. 2-й том», 2006—2008, (Худ. К. Штанко, В. Єрко, К. Лавро, В. Пальчун та ін.)
«Співомовки козака Вінка Руданського», 2009
«Дитяча Євангелія», (нова, доповнена ілюстраціями), 2009
«Повісті Гоголя. Найкращі українські переклади у 2-х томах.», 2009
«Улюблені вірші. 2-й том», 2012 (Худ. К. Штанко, К. Лавро, Я. Гранковська, І. Сулима та ін.)
«100 казок. 3-й том», 2012, (Худ. К. Штанко, В. Єрко, К. Лавро, О. Петренко-Заневський та ін.)
«Падав сніг на поріг», 2015
«Не будь, мала, козою», 2016
Деякі з іноземних видань:
«The Cat and the Rooster», Alfred A.Knopf (США), 1995
«Le Carnaval», Сalligram (Швейцария), 1998
«Le grand livre du Loup», Bayard Poche (Франція), 1999

Кость Лавро: цікаві факти про чудового художника
Коментарів немає

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *